Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

XXIX Święto Gwary Góralskiej w Łopusznej

Data publikacji: 2018-11-28, Data modyfikacji: 2018-11-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Podczas tegorocznego Święta Gwary Góralskiej na scenie GOK-u zaprezentowało się 54 uczestników (37 recytatorów oraz 17 gawędziarzy). Przegląd został przeprowadzony w 3 kategoriach wiekowych (kat. klas 0-III, kat. klas IV-VI, kat. klas VII,VIII- Gim.). Młodych wykonawców przesłuchiwały dwie komisje oceniające. Komisja podkreśla zadowalający poziom posługiwania się gwarą wśród dzieci i młodzieży biorącej udział w tegorocznym przeglądzie. Widać wzrost świadomości wśród rodziców i nauczycieli dotyczący podtrzymywania i kultywowania gwary  podhalańskiej i  spiskiej wśród dzieci oraz dbanie o zachowanie jej poprawnej formy. Komisja wyrażą również zadowolenie z faktu, iż dobór repertuaru do wieku uczestników jest odpowiedni, zwraca jednak uwagę na dobór testów pod względem objętościowym, zdarzało się bowiem, iż młodzież prezentowała utwory krótkie. Ważne jest również rozumienie prezentowanego tekstu, ponieważ w przypadku pomyłki lub zapomnienia fragmentu stwarza to możliwość zastąpienia je własnymi słowami. Prosi się również nauczycieli, rodziców oraz opiekunów przygotowujących dzieci do przeglądu aby popracowały z podopiecznymi nad dykcją, oddechem podczas recytacji, emisją głosu oraz nie „zjadaniu” końcówek. Komisja uczula również uczestników i opiekunów na zachowanie autentycznego, pełnego ubioru regionalnego oraz tradycyjnego uczesania dziewcząt. Komisja dziękuje Gminnemu Ośrodkowi Kultury na czele z Panią dyrektor Józefą Kuchtą za organizację  konkursu gwary, którego celem jest krzewienie gwary wśród dzieci i młodzieży. Protokół znajduje się w załączniku.   Pliki: Gwara protokół 2018.pdfNews

Pełna treść wiadomości na: 6410 at ugnowytarg.pl
ugnowytarg.pl, Źródło artykułu: ugnowytarg.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  nowotarski

  Powiat nowotarski – powiat w województwie małopolskim, którego siedziba jest Nowy Targ. Przynależą do niego gminy: Nowy Targ, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Czarny Dunajec, Czorsztyn, Jabłonka, Krościenko nad Dunajcem, Lipnica Wielka, Łapsze Niżne, Ochotnica Dolna, Raba Wyżna, Spytkowice, Szaflary oraz miasta Nowy Targ, Szczawnica i Rabka-Zdrój.

  Powiat znajduje się u podnóża Karpat, co zachęca turystów do odwiedzin przez cały rok. Do dyspozycji zwiedzających są 3 Parki Narodowe – Babiogórski, Gorczański i Pieniński. Liczne zabytki można obejrzeć poruszając się np. Szlakiem Architektury Drewnianej lub Szlakiem Gotyckim. Dodatkowo można tam znaleźć wiele szlaków górskich i rowerowych, co jest kolejną fantastyczną atrakcją.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola