Belka
Sobota, 11 Maja 2024   imieniny: Mira, Franciszek, Ignacy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Konferencja o podhalańskich Żydach na PPWSZ

Data publikacji: 2013-11-15, Data modyfikacji: 2013-11-15
A A AWydrukDrukuj  
 

„Żyli wśród nas - odkrywanie historii ludności żydowskiej Podhala” – pod tym tytułem Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zorganizowała piątkową konferencję na temat mniejszości narodowej stanowiącej przed wojną ok. trzecią część mieszkańców Nowego Targu. Burmistrz Marek Fryźlewicz przedstawił podczas niej osobę Leopolda Treppera, szefa „Czerwonej orkiestry” – szpiegowskiej siatki działającej na terenie Trzeciej Rzeszy.

Na konferencji obecny był Małopolski Kurator Oświaty oraz przedstawiciele Gminy Żydowskiej. Oprócz wykładów Kaloniny Panz, Anny Majorczyk, Burmistrza i Lesława Dalla z koncertem muzyki żydowskiej wystąpiło trio uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej.

Fot. Piotr Rayski-Pawlik Burmistrz Fryźlewicz opowiedział o – jego zdaniem – najbardziej znanym na świecie nowotarżaninie, który w samym Mieście jest mało rozpoznawalny. Leopold Trepper, którego ostrzeżenia o zbliżającym się ataku Rzeszy na ZSRR zlekceważył (a potem tego żałował) sam Józef Stalin, pierwsze lata życia spędził w rodzinnym Nowym Targu, gdzie jego rodzice prowadzili sklep dla rolników. Niesprzyjające Żydom nastroje różnych społeczeństw rzuciły go do Moskwy, gdzie został zwerbowany przez wywiad wojskowy, dla którego podczas wojny wykonał nieocenioną robotę. Próby „wyceny” tejże pracy podjął się cytowany w polskim wydaniu autobiografii Treppera pt. „Wielka gra” admirał Canaris, szef hitlerowskiego wywiadu i kontrwywiadu, który ocenił straty wywołane przez pochodzącego z Nowego Targu Żyda na 200 tys. żołnierzy niemieckich.

Burmistrz Fryźlewicz zaznaczył, że co prawda nie namawia obecnej na konferencji młodzieży do podejmowania tak trudnej służby, jak ta w wywiadzie, ale zaznaczył że Leopold Trepper nie był jedynym pochodzącym z Nowego Targu agentem wysokiego stopnia. Do niedawna szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, gen. bryg. Janusz Nosek również pochodzi z naszego Miasta, a jako nauczyciela historii pamięta go co najmniej kilkudziesięciu nowotarżan.

 

 

UM Nowy Targ, Źródło artykułu: www.nowytarg.pl, Autor zdjęć: UM Nowy Targ
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    nowotarski

    Powiat nowotarski – powiat w województwie małopolskim, którego siedziba jest Nowy Targ. Przynależą do niego gminy: Nowy Targ, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Czarny Dunajec, Czorsztyn, Jabłonka, Krościenko nad Dunajcem, Lipnica Wielka, Łapsze Niżne, Ochotnica Dolna, Raba Wyżna, Spytkowice, Szaflary oraz miasta Nowy Targ, Szczawnica i Rabka-Zdrój.

    Powiat znajduje się u podnóża Karpat, co zachęca turystów do odwiedzin przez cały rok. Do dyspozycji zwiedzających są 3 Parki Narodowe – Babiogórski, Gorczański i Pieniński. Liczne zabytki można obejrzeć poruszając się np. Szlakiem Architektury Drewnianej lub Szlakiem Gotyckim. Dodatkowo można tam znaleźć wiele szlaków górskich i rowerowych, co jest kolejną fantastyczną atrakcją.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola